Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
  • Puls
    Emisja wstrzymana na czas nieokreœlony.
  • Boomerang
    Od poniedziałku do piątku o 6:55,
    14:10, 19:10, oraz 01:45
    W weekendy o 6:00, 11:40, 19:10 i 01:45

Nawigacja

Informacja

Dinobox
Witamy na pierwszej polskiej stronie o serialu "Flintstonowie". Stronę najlepiej przeglądać w przeglądarkach Opera i Firefox flinstonowie

Hanna-Barbera

Hanna-Barbera

Hanna-Barbera (Hanna-Barbera Cartoons, Inc.) - studio filmów animowanych założone przez Williama Hannę i Josepha Barberę, produkujące filmy rysunkowe.

Historia powstania studia

William Denby "Bill" Hanna urodził się 14 czerwca 1910 roku w Merlose. Jego rodzina przeprowadziła się do Los Angeles, gdy Bil Miał dziewieć lat, przypadkowe wydarzenie sprawiło, że mały chopiec miał wkrótce zostać jednym z gigantów w historii animacji. Mimo, że początkowo przeznaczony był mu zawód inżyniera. Hanna opuścił college, a jego talent rysowniczy pokierował jego przyszłością. W 1930 roku dołączył do studia animacji Hugha Harmana i Rudy'ego Isinga. Jego lojalnośc wobec dwóch animatorów sprawiła iż pozostał z nimi jeszcze przez siedem lat zajmując się głównie kreskówką "Bosko".

W wieku 22 lat dołączył do Leona Schlesingera i pracował przy tworzeniu kreskówek dla Warner Bros. Następnie znowu powrócił do Harmana i Isinga tym razem zajmując się animacjami spod znaku Metro-Goldwyn-Mayer. Wtedy Hugh i Rudy dali mu wolną rękę - zaczął tworzy własne animowane seriale. W roku 1936 wyreżyserował swoją pierwszą kreskówe "To Spring". Wkrótce MGM zdecydowało o zwolnieniu Harmana i Isinga, lecz Fred Quimby - szef nowego działu kreskówek MGM był tak zachwycony Billem Hanną, że zaoferował mu oddzielny kontrakt.

Hanna Barbera

Joseph Roland "Joe" Barbera przyszedł na świat 24 marca 1911 roku w Nowym Jorku. Podczas wielkiego kryzysu był pracownikiem banku, księgowym, a później rysownikiem ilustracji gazetowych, jednak te zawody mijały się z jego powołaniem. W roku 1932 kiedy miał jedynie dwadzieśca jeden lat dołaczył do "The Van Beuren Studio" jako "gag-man" i asystent animatora.

Kiedy studio Van Beurena zostało zamknięte w 1936 roku, Barbera pracował przez krótki okres czasu dla Paula Terry'ego w "Terrytoons". Kiedy MGM ogłosiło rekrutacje animatorów do ich nowego studia animacji, Joseph zainteresował się ową posadą. Mimo wątpliwości co do tak dalekiej podróży do całkiem nowego miejsca przebył trzytysięczną drogę do Kaliforni w 1937.

Hanna Barbera

Okazało się to najlepszą decyzją w karierze Barbery, bowiem właśnie tam poznał młodego Billa Hanna. Hanna i Barbera przeanalizowali kreskówki Harmana i Isinga, po czym stwierdzili że oni mogą być szybsi, zabawniejsi i bardziej rozrywkowi.

W roku 1939 rozpoczeli swoją długą i wspaniałą współpracę kreskówką Puss Gets the Boot, która rozopczęła legendarną serie animowaną - Tom i Jerry. Hanna i Barbera stworzyli razem ponad sto krótkometrażowych filmów z Tomem i Jerry'm, które otrzymały nagrodę Akademii za najlepszy krótkometrażowy film animowany siedem razy przez dziesięć lat.

Hanna Barbera

W roku 1957 MGM zakończyło produkcje kreskówek, na szczęście Joe i Bill postanowili założyć własne studio filmów animowanych, wykorzystując fakt że dużo wytwórni zostało zamkniętych tak jak MGM. Hanna, Barbera i George Sidney (ilustrator MGM, który został ich menadżerem) założyli H-B Enterprises. Pod koniec roku Screen Gems wykupiło serial The Ruff and Reddy Show, którego premiera miała miejsce 14 grudnia na kanale NBC.

Podczas ich 42 letniej współpracy stworzyli 119 animowanych serii takich jak Scooby-Doo, Jetsonowie, Miś Yogi, Pies Huckleberry, Kocia Ferajna czy oczywiście Flintstonowie.


Artykuł opracowany na podstawie książki "The Hanna Barbera Treasury" autorstwa Jerry'ego Becka.


Copyright by © Flintstonowie.cba.pl